Згідно Закону України 3651-д орган місцевого самоврядування «Бобрицька сільська рада» (код ЄДРПОУ: 04380070) був реорганізований і увійшов до складу Любашівської громади

Для можливості відновлення сайту дзвоніть за телефонами: (0432) 55-43-70 - Метастудія (Вінниця)
Vlada.ua - розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування

положення

УКРАЇНА

 

БОБРИЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА

ЛЮБАШІВСЬКОГО  РАЙОНУ ОДЕССЬКОЇ ОБЛАСТІ

 

_____________________ сесія сільської ради

__________________________  скликання.

 

Р І Ш Е Н Н Я  № ___________

 

______________ 2017 року                                                                      село Бобрик Перший

 

Про затвердження

Тимчасового порядку про надання в оренду нерозподілених пайових залишків, невитребуваних паїв, не успадкованих земельних ділянок та земель коликтивної власности що належать членам бивших КСП для  ведення товарного сільськогосподарського виробництва

 

Керуючись ч.1 ст.2, ЗУ «Про оренду землі», ст. 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», взявши до уваги ст. 12 Земельного кодексу України, ст. 1285 Цивільного Кодексу України, Рішення Конституційного суду України № 10-рп/2010 від 01.04.2010р., враховуючи рекомендації  оперативної робочої групи при Тимчасовій контрольній комісії Любашівської районної ради з інвентаризації земель та сплати земельних податків, з метою врегулювання використання земель за цільовим призначенням та  вжиття заходів по  залученню коштів до місцевого бюджету за їх використання:

ВИРІШИЛА:

      У відповідності до Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Законів України: «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», «Про оренду землі», сільська рада   в и р і ш и л а :

  1. Затвердити   Положення про надання в оренду нерозподілених пайових залишків, невитребуваних паїв, не успадкованих земельних ділянок та земель залуження  для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, (надалі Положення, що додаються).
  2. Передавати в оренду нерозподілені (пайові залишки) та не витребувані паї, не успадковані земельні ділянки, а також земелі залуження для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком 7 (сім) років.
  3. Передавати в оренду не витребувані та не успадковані земельні ділянки власників земельних часток (паїв) на строк до моменту отримання їх власниками державних актів і спадкоємцями свідоцтва на право власності на землю.
  4. Передавати в оренду землі залуження на строк до моменту нормативно-правового врегулювання цього питання законодавством України.
  5. Бобрицькому  сільському голові забезпечити реалізацію Положення та  його вимог і встановити контроль за їх виконанням.
  6. Рішення ввести в дію з 01.10.2017 року.
  7. Контроль за виконанням цього рішення покласти на сільського голову та постійну комісію з земельних питань.

 

                   Сільський  голова                                                       Бущан Д.В.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток до рішення № ______

                                                                            ______ сесії  __________ скликання

від  _______________ 2017  року.

 

Тимчасовий порядок

передачі в оренду нерозподілених (пайові залишки), невитребуваних паїв, не успадкованих земельних ділянок та земель коликтивної власности що належать членам бивших КСП з метою  ведення товарного сільськогосподарського виробництва

 

1. Загальні положення

 

  1. Це положення розроблене з метою врегулювання питань щодо передачі в оренду  нерозпайованих земель колективної власності,   нерозподілених (пайові залишки) та невитребуваних паїв,  не успадкованих земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва,  а також  наповнення доходної частини місцевого бюджету від використання сільськогосподарськими товаровиробниками за цільовим призначенням цих земель, відповідно до Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України, Законів України: «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)», «Про оренду землі», Указів Президента України: від 03.12.1999 № 1529/99 «Про невідкладні заходи щодо прискорення реформування аграрного сектора економіки», від 02.02.2002 № 92/2002 «Про додаткові заходи щодо соціального захисту селян – власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)»,  від 13.09.2002 №830/2002 «Про внесення змін до статті 1 Указу Президента України від 02.02.2002 № 92»,  від 18.08.2008 № 725 «Про невідкладні заходи щодо захисту власників земельних ділянок та земельних часток (паїв)», Постанови Кабінету Міністрів України від 24.01.2000 № 119 «Про порядок реєстрації договорів оренди земельної частки (паю)», Постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 № 220 «Про затвердження типового договору оренди землі»,Типового договору оренди земельної частки (паю), затвердженого наказом Держкомзему України від 17.01.2000 № 5 та зареєстрованого в Мін'юсті України від 23.02.2000 за № 101/4322.
  2. Даний  Тимчасовий порядок  регулює надання сільською радою в оренду:

нерозподілених пайових залишків та невитребуваних паїв для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;        

          не успадкованих земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва;        

не розпайованих земель колективної власності бувших КСП.

1.3.  Подані в цьому Положенні терміни вживаються в такому значенні:

    1.3.1. До категорії нерозподілених пайових залишків та невитребуваних паїв,  для ведення товарного сільськогосподарського виробництва належать такі земельні частки (паї):

            земельні частки (паї), на які громадяни, котрі мають право на земельну частку (пай) відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю не заявили свої права на земельну частку (пай);

            земельні частки (паї), власники яких померли, їх спадкоємці не прийняли спадщину у визначений законодавством термін;

            земельні частки (паї), на які громадяни, котрі одержали сертифікат або інший документ що посвідчує на право на земельну  частку (пай) у відповідності до вимог законодавства України ( далі по тексту – сертифікат), але станом на сьогоднішній день не виділили пай в натурі, не одержали кадастровий номер,не обробляють самостійно, а також  невідомо їх місце проживання та спадкоємці, а також  відсуне законодавчо оформлене право  на оренду чи управління даною земельною часткою (паю).

  1. До категорії не успадковані земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва належать земельні ділянки на які: ніхто із спадкоємців не претендує з будь-яких причин; відсутності спадкоємців за заповітом і за законом; усі спадкоємці усунені від права на спадкування за рішенням суду; визнані через суд відумерлою спадщиною.
  2. До категорії не розпайованих земель колективної власності, що не підлягали розпаюванню  та не були розпайовані,  відносяться: земельні ділянки (лісопосадки, пасовища, землі залуження, землі не сільськогосподарського призначення) які в період розпаювання не були розпайовані  між членами бувших КСП, що функціонували на території Бобрицької сільської Ради, а також не були  передані у землі запасу, державну та комунальну власність.

         1.3.4. Договір оренди землі – це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк на строк (до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку), а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

1.3.5. Оренда землі – це засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

1.3.6. Орендна плата за землю – це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.  Орендна плата за користування такою земельною ділянкою має надходити до органу місцевого самоврядування і не підлягає поверненню власнику земельної ділянки, оскільки орендодавцем виступала рада.

 

2. Надання сільською радою

нерозподілених пайових залишків, невитребуваних паїв,

не успадкованих земельних ділянок та земель коликтивної власности що     належать членам бивших КСП для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в оренду

 

2.1.  Нерозподілені пайові залишки, не витребувані паї, не успадковані земельні ділянки та земелі коликтивної власности що належать членам бивших КСП підлягають передачі  в оренду суб’єктам господарювання окремими лотами на конкурентних засадах та конкурсній основі, крім випадків, встановлених частиною другою 134 статті Земельного Кодексу України.

2.2.  Відносини щодо оренди земельних ділянок регулюються чинним земельним законодавством.

2.3. Сільська рада, в межах своїх повноважень, зобов'язана своїм рішенням (розпорядженням) визначити наявність земельних ділянок, що кваліфікуються  як нерозподілені або не витребувані земельні частки (паї). Після цього сільська рада   в межах своїх повноважень керуючись даним Положенням  може передавати в оренду нерозподілені (не витребувані) земельні ділянки для використання їх за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди землі.

2.4. Земельна ділянка, яка відповідає фізичним кадастровим гектарам нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок не може бути приєднана до земель державної власності.

2.5. Сільська рада  зобов'язана своєчасно виявляти земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, власники яких померли, а спадкоємці відсутні, або по тій чи іншій причині не вступили у спадщину, та приймати по ним Рішення у відповідності до законодавства та цього Положення.

2.6. Сільська рада  зобов'язана своєчасно виявляти земельні ділянки що належать до колективної власності членів  бувших КСП які обробляються без діючих договорів та укладати договори оренди через комісію і  відповідно до вимог даного Положення.  на строк до моменту урегулювання даного питання законодавством України, про що зазначається у договорі оренди землі.

2.7. Сільська рада при укладенні договору оренди землі в умовах про строк даної оренди обумовлює можливість припинення договору оренди земельної ділянки у разі появи власників земельної частки (паю) тільки після закінчення сільськогосподарського року.

2.8. У разі, якщо в договорі оренди нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок власників земельних часток (паїв) не була обумовлена можливість припинення договору оренди земельної частки (паю) після закінчення сільськогосподарського року і договір було переукладено із власником земельної частки (паю), виплата орендної плати здійснюється згідно з умовою договору оренди пропорційно до терміну використання.

2.9. Орендна плата за користування такою часткою має надходити до бюджету сільської ради.

2.10. Договір оренди нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок власників земельних часток (паїв) повинен відповідати вимогам Типового договору оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.04 №220 та внесеними змінами постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2006р. №1724 і укладається окремо на кожну земельну ділянку чи земельну частку (пай);

2.11. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації

2.12. Державна реєстрація договорів оренди землі нерозподілених (невитребуваних) земельних ділянок власників земельних часток (паїв) повинна відбуватися в порядку Закону України від 01.07.2004р. №1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» і Тимчасового порядку ведення державного реєстру землі, який затверджений наказом Держкомзему України від 02.07.2003р. № 174.

2.13. Договір оренди реєструється в розділі 4 Книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі.

2.14. Датою реєстрації договору оренди є дата внесення відповідного запису до вищевказаної Книги.

2.15. У разі внесення змін до договору, договір оренди підлягає перереєстрації.

2.16. При укладенні договорів оренди землі сільськогосподарського призначення земельних ділянок власників земельних часток (паїв) плата за їхню оренду має становити не менше 6 (шість) відсотків вартості земельної ділянки.


3 Процедура  проведення  конкурсу

по  визначення переможців на право оренди нерозподілених пайових залишків, не витребувані паї, не успадковані земельні ділянки та земелі коликтивної власности що належать членам бивших КСП

 

  1. Конкурс  про  визначення переможців на право оренди нерозподілених пайових залишків, не витребуваних паїв, не успадкованих земельних ділянок та земельколиктивної власности що належать членам бивших КСП (далі – Конкурс на право оренди земельної ділянки) проводить конкурсна комісія (далі - Комісія),  що утворюється  Сільською радою.
  2. Конкурс на право оренди земельної ділянки оголошується Сільською Радою.

     3. Оголошення  про  конкурс розміщується на офіційних інформаційних  дошках  при сільській раді та на території сільської ради.За рішенням сільської ради публікується в газеті "Хлібороб".  Оголошення щодо інших об'єктів  розміщуються  в  газеті
     4. Оголошення  про  конкурс  публікується не пізніше  ніж  за  за  десять  календарних днів до дати проведення конкурсу і повинне містити  такі  відомості: 

     інформація про земельну ділянку ( місцезнаходження та викопіювання,кількісна характеристика, правий статус);
     умови конкурсу;
     дата, час і місце проведення конкурсу;
     кінцевий строк  прийняття  пропозицій  від  претендентів  (не  більш як три робочих дні до дати проведення конкурсу);
     перелік документів,  які подаються претендентами для участі в конкурсі.
     Особи, які під час вивчення попиту виявили  заінтересованість в   оренді   об'єкта,  письмово  повідомляються  орендодавцем  про проведення конкурсу і необхідність  подання  письмових  пропозицій відповідно до оголошення про конкурс.
     5. Умовами конкурсу є:
     стартовий розмір орендної плати;
     ефективне використання    об'єкта    оренди    за    цільовим призначенням  (у  разі  оренди  цілісного  майнового  комплексу  - відповідно до напряму виробничої діяльності суб’єкта господарювання);
     дотримання вимог щодо експлуатації земельної ділянки;
     умови конкурсу можуть також передбачати зобов'язання щодо:
     створення  нових робочих місць;
     вжиття заходів   для   захисту    навколишнього    природного  середовища   з  метою  дотримання  екологічних  норм  експлуатації  земельної ділянки.
     створення безпечних умов праці;
     пропозиції  по        утримання       об'єктів соціально-культурного призначення .
     Комісія чи сільська рада  не має права змінювати умови проведення конкурсу після опублікування оголошення про конкурс.
     Основним  критерієм  визначення  переможця  є   найбільший  розмір  орендної плати, пропозиція у разі бов'язкового забезпечення виконання інших умов конкурсу.
     7. Для участі в конкурсі претендент подає на розгляд  комісії
такі матеріали:
     1) заяву  про  участь  у  конкурсі та документи,  зазначені в
оголошенні  про  конкурс. 
     2) відомості про претендента:
     для юридичної особи:
     - документи,   що   посвідчують   повноваження   представника
юридичної особи;
     - посвідчені нотаріусом копії установчих документів;
      - завірену   належним   чином   копію   звіту  про  фінансові
результати претендента з урахуванням дебіторської і  кредиторської
заборгованостей за останній рік;
     - довідку  від  претендента  про  те,  що  стосовно  нього не
порушено справу про банкрутство;
     для фізичних осіб підприємців та  фізичної особи:
     - копію документа,  що посвідчує суб'єкта  малого підприємництва - фізичної особи - платника єдиного податку, або  належним  чином  оформлену довіреність;
     - копію документа,  що посвідчує особу,  або  належним  чином  оформлену довіреність;

             8. Комісія та регламент її роботи.

             8.1. Комісія утворюється в кількості від п'яти  до  семи  осіб.

             8.2. Склад комісії затверджується сесією Бобрицької сільської ради.

             8.3. До  складу  комісії  входять представники в кількості одна людина делегована від :

- виконкому сільської ради,

- по одному  від громади сіл що входять до складу сільської ради

- по одному від зареєстрованих в межах сільської ради на громадських засадах неприбуткових організацій.

              8.4 До складу комісії не можуть бути включені  представники комерційних суб’єктів господарювання (юридичні особи, та фізичні особи підприємці) та їх службовці, депутати районних та обласних рад, працівники апарату сільської ради, не  дієздатні, та  ті хто не проживають на території сільської ради.

               8.5. Основними завданнями комісії є:
               визначення умов та строку проведення конкурсу;
               розгляд поданих  претендентами  документів  та  підготовка  і затвердження списку претендентів,  допущених  до  участі  в конкурсі;
                проведення конкурсу  з використанням прозорості, вільної конкуренції, пропонування  розміру орендної плати за принципом аукціону;
               складення протоколів засідання та встановлення результатів проведених  конкурсів ;  

               подання   результатів проведених конкурсів на розгляд сесії. 
               8.6.  Комісія  розпочинає  роботу з моменту затвердження  її складу..
                8.7 . Керує діяльністю комісії та організовує її роботу  голова комісії,  який  призначається  з  числа представників орендодавця. Голова комісії скликає засідання комісії, головує на її засіданнях
і організовує підготовку матеріалів для розгляду комісією.
               8.8.  Рішення комісії  приймаються  більшістю  голосів присутніх на засіданні членів комісії.      Голова комісії має  право  вирішального голосу у разі рівного розподілу голосів членів комісії. Виконує  обов'язки  голови комісії  у  разі   його   відсутності,   покладаються на заступника який обирається із членів комісії.

              Члени комісії ,  які забезпечують  проведення  конкурсу,  несуть  відповідальність  за   розголошення
інформації:
               8.9. Засідання комісії є правоможним у разі участі в ньому  не  менш як трьох осіб - за чисельності комісії п'ять осіб, не менш як чотирьох осіб - за чисельності комісії  шість  осіб,  не  менш  як п'яти осіб - за чисельності комісії сім осіб.
              8.10. Конкурс    проводиться    з   використанням   відкритості пропонування розміру орендної плати за принципом аукціону.
             8.11. Подані    претендентами    документи   розглядаються   на  засіданнях комісії  до  проведення  конкурсу  з  метою  формування  списку  його  учасників.  Зазначений список протокольно.  Комісія  протягом  одного  робочого  дня  після затвердження  списку повідомляє учасникам конкурсу з використанням тих засобів  зв'язку,  які  вони  обрали,  про  їх  допущення  або недопущення   (із   зазначенням  підстав)  до  подання  конкурсних пропозицій щодо орендної плати.
            8.12.  У разі коли пропозиція тільки одного  претендента  відповідає умовам  конкурсу,  аукціон  з визначення розміру орендної плати не проводиться і з таким претендентом укладається договір оренди.
           8.13. Конкурс вважається таким, що не відбувся, про що Комісія складає відповідний Протокол  уразі:
           неподання заяв про участь у конкурсі;
           відсутності пропозицій, які відповідають умовам конкурсу;
           зміни цільового призначення, правового статусу земельної ділянки  або  істотної  зміни його фізичного стану.
           8.14 У разі визнання конкурсу таким,  що не відбувся, Комісією повторно  оголошу конкурс щодо передачі в оренду тої самої земельної діляки,  якщо після  вивчення  попиту  виявлено  потенційних орендарів.
          8.15     Без  проведення  конкурсу, договір оренди укладається у разі:

           використання земельної ділянки для суспільних потреб;

           надходження після оголошення конкурсу заяви про оренду від особи,  яка відповідно до законодавства має право на отримання  в оренду без проведення земельних торгів;

          складена програма соціально-економічного розвитку громади, яка забезпечує   підняття рівня життя більш значної кількості жителів проживаючих в громаді,розвиток малого та середнього бізнесу на селі, виготовлення продукції з високою додатковою вартістю, залученням інвестицій в спільні бізнес проекти з жителями громади, створення додаткових робочих місць;

           8.16. Протягом    семи    робочих   днів   після   затвердження орендодавцем списку учасників,  допущених до  участі  у  конкурсі, комісія  проводить відкрите засідання за участю учасників конкурсу
(їх  уповноважених  осіб).  На  засіданні  можуть  бути   присутні представники  засобів  масової  інформації  та інші заінтересовані особи.  Секретар комісії реєструє в  протоколі  засідання  комісії
кожного  учасника  конкурсу із зазначенням дати,  часу та прізвища учасника чи уповноваженої особи і видає картку з номером учасника.

          8.17. Збільшення розміру орендної плати здійснюється учасниками з кроком,  який установлюється конкурсною комісією,  але  не  може бути  меншим  ніж  0,5 відсоток найбільшого розміру орендної плати, запропонованої учасниками.  Якщо  після того,  як  голова  комісії тричі оголосив останню пропозицію,  від учасників конкурсу не надійдуть  пропозиції  щодо  більш  високого розміру   орендної  плати,  голова  комісії  оголошує  "Вирішено", називає  номер  учасника,  який  запропонував  найбільший   розмір орендної плати, і оголошує його переможцем конкурсу. Інші учасники підписують бланк про відсутність пропозицій.
          8.18   Учасник,  який під  час  конкурсу  порушив  вимоги  цього Порядку,  за  рішенням  комісії  видаляється  з  конкурсу,  про що вноситься запис до протоколу.
 

      Після  закінчення  засідання  комісії,  на   якому   було визначено   переможця  конкурсу,  складається  протокол,  у  якому зазначаються відомості  про  учасників;  стартова  орендна  плата; пропозиції  учасників (підписані бланки з пропозиціями додаються);

Протокол підписується всіма членами комісії, які брали участь у засіданні, і переможцем конкурсу.
 

 

Секретар сільської ради                                           __________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

rada.org.ua - портал місцевого самоврядування


Розробка веб-сайтів для органів місцевого самоврядування
Пропонуємо веб-платформи по створенню власного веб-сайту державним органам влади, органам місцевого самоврядування та державним установам
Gromada.org.ua, Rda.org.ua, Rayrada.org.ua, School.org.ua, Osv.org.ua

Логін: *

Пароль: *